Volkswagen Polo 1.0 BlueMotion Tech Match Edition Euro 6 (s/s) 3dr
£ 162.65
Monthly Payment (HP)
£ 7,750
cash Price
Key Facts
Model Year: 2017
Fuel Type: Petrol
Mileage: 58345
Transmission: Manual
Engine Size: 999
Colour: Blue
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
This 2017 Volkswagen Polo Match Edition offers an exceptional blend of efficiency and practicality, making it a smart choice for any driver. Powered by a 1.0 litre Euro 6 compliant petrol engine, this model is designed for economical running. It comes equipped with the Composition Media System, which includes Bluetooth connectivity for seamless phone integration. The Convenience Pack and Light and Sight Pack ensure automatic headlights for enhanced visibility, while the Cruise and Park Pack, along with front and rear parking sensors, make manoeuvring in tight spaces effortless.
The Volkswagen Polo Match Edition stands out with its impressive fuel economy, achieving a highlight of 59 miles per gallon, demonstrating its cost effectiveness on longer journeys. Furthermore, its low CO2 emissions and low insurance group rating indicate that running costs are kept to a minimum, setting it apart from many other vehicles in its class. This combination of features and economic benefits makes this Polo a truly appealing option.
| Trim | Match Edition |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 12 |
| Co2 Emission GPKM | 108 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 14.3 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1 litres |
| Engine Capacity CC | 999 cc |
| Fuel Capacity Litres | 45 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 980 |
| Boot Space Seats | 280 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 952 litres |
| Insurance Group | 09 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Blue |
| Plate | 17 |
| Make | Volkswagen |
| Model | Polo |
| Derivative | 1.0 BlueMotion Tech Match Edition Euro 6 (s/s) 3dr |
| Year Of Manufacture | 2017 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 3 |
| Generation | Hatchback (2013 - 2017) |
| Engine Number | CHYBF37400 |
| Wheelbase M M | 2470 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 107 mph |
| Engine Power BHP | 74 bhp |
| Engine Torque NM | 95 |
| Length MM | 3972 mm |
|---|---|
| Height MM | 1453 mm |
| Width MM | 1901 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 3 |
15in Alloy Wheels - Stratford |
ABS - Anti-lock Braking System with HBA - Hydraulic Brake Assist |
Air Conditioning - Manual |
Air Vent Surrounds - Matt Chrome |
Airbags - Side Head and Thorax for Front Passenger |
Alarm with Interior Protection |
Automatic Post-Collision Braking System |
Bag Hooks in the Luggage Compartment x2 |
Black Radiator Grille with Chrome Trimmed Louvres |
Bluetooth Phone Connectivity |
Body Coloured Bumpers and Side Sills |
Body Coloured Door Handles |
Body-Coloured Door Mirrors with Integrated Indicators |
Car-Net App-Connect |
Centre Console with Open Storage and 12V Socket with Cover |
Chrome Trimmed Front Air Intake Surround |
Composition Media System |
Convenience Pack |
Cruise Control |
Cruise and Park Pack |
Cup Holders - Front x2 |
Dark Rhodium Fine Decorative Inserts |
Door Mirrors - Electrically Adjustable and Heated |
Driver Alert System |
Drivers and Front Passengers Airbags |
Drivers and Front Passengers Safety Optimised Head Restraints |
Drivers and Front Passengers Seat Height Adjustment |
Drivers and Front Passengers Sun Visors with Vanity Mirrors |
Dust and Pollen Filter |
ESC - Electronic Stability Control including EDL - Electronic Differential Lock and ASR - Traction Control |
Easy Entry Sliding Seats |
Electric Windows - Front |
Electronic Engine Immobiliser |
Front Fog Lights with Static Cornering Function |
Front Seat Back Storage Pockets |
Front Windscreen Washers and Wipers with 4 Speeds including Interval Delay |
Full Size Steel Spare Wheel |
Gear Lever Gaiter Surround - Matt Chrome |
Glovebox |
Grab Handles Front x2 Rear x2 with Integrated Coat Hooks |
Halogen Clear Headlights Range Adjustable with Seperate Daytime Running Lights |
Heated Rear Windscreen - Automatically Switches Off |
Heating and Ventilation with 4 Speed Fan and Air Recirculation |
Height and Reach Adjustable Steering Wheel |
Height-Adjustable Front Three-Point Seat Belts with Tensioners |
High Level 3rd Brake Light |
Hill Hold Function |
ISOFIX Child Seat Preparation for 2 Rear Seats |
Instrument Lighting - White Adjustable Panel Illumination |
Interior Lighting with Delayed Switch Off |
Light and Sight Pack |
Lights on Warning Buzzer |
Load Sill Protector |
Luggage Compartment - Variable Load Floor |
Luggage Compartment Cover - Removable |
Luggage Compartment Light |
Manually Dimmable Interior Rear-View Mirror |
Matt Chrome - Handbrake Grip Button |
Matt Chrome - Internal Door Handles |
Multi-function Display |
Multifunction Computer |
Multifunction Leather Steering Wheel Including Leather Trimmed Gear Knob and Handbrake Grip |
Note Pad Holder - Pen Holder - Coin Holder in Glovebox |
Parking Sensors - Front and Rear |
Power Assisted Steering - Speed Sensitive |
Reading Lights - Front x2 & Rear x1 |
Rear Tinted Glass from B Pillar Backwards - Approx 65 Percent Tinted |
Rear Windscreen Washer and Wiper with Interval Delay |
Remote Central Locking with 2 Remote Folding Keys |
Speedo and Rev Counter - Electronic Odometer - Trip - Service Interval Display - Digital Clock and Fuel Gauge |
Split Folding Rear Backrests 60-40 |
Storage Compartment in Front Doors |
Sunglasses Holder |
Three Rear 3-Point Seat Belts |
Three Rear Head Restraints |
Two-Tone Horn |
Tyre Pressure Loss Indicator |
Vanity Mirrors - Illuminated |
Warning Buzzer and Light for Front Seat Belts if Unfastened |
White Turn Signal Lights At Rear |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED