Volkswagen Golf 1.4 TSI BlueMotion Tech Match Euro 5 (s/s) 5dr
£ 7,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2014
Fuel Type: Petrol
Mileage: 73193
Transmission: Manual
Engine Size: 1395
Colour: Black
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
This Volkswagen Golf TSI Match from 2014 boasts a clear vehicle history and has had only two owners, offering peace of mind. Powered by a 1.4 litre petrol engine, this manual transmission model comes in the well equipped Match trim. You’ll find convenience features such as manual air conditioning, Bluetooth telephone preparation, and both front and rear parking sensors to assist you. The headlights also feature a dusk sensor, automatically activating the driving lights when needed.
This Golf stands out with its low insurance group, making it an economical choice for many drivers. It also offers generous boot space, perfect for shopping trips or luggage. For those who appreciate performance, its acceleration from 0 to 62 miles per hour in just 9.3 seconds indicates a responsive driving experience compared to other vehicles in its class.
| Trim | Match |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 123 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 9.3 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.4 litres |
| Engine Capacity CC | 1395 cc |
| Fuel Capacity Litres | 50 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1225 |
| Boot Space Seats | 380 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1270 litres |
| Insurance Group | 13 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Black |
| Plate | 64 |
| Make | Volkswagen |
| Model | Golf |
| Derivative | 1.4 TSI BlueMotion Tech Match Euro 5 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2014 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | Hatchback (2012 - 2017) |
| Engine Number | CXSA134484 |
| Wheelbase M M | 2637 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 126 mph |
| Engine Power BHP | 120 bhp |
| Engine Torque NM | 201 |
| Length MM | 4255 mm |
|---|---|
| Height MM | 1452 mm |
| Width MM | 2027 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Socket |
12V Socket - Luggage Compartment |
16in Alloy Wheels - Dover |
ABS - Anti-Lock Braking System |
ASR - Anti Slip Regulation |
Air Conditioning - Manual |
Air Vent Surrounds - Chrome Effect |
Airbags - Curtain Front and Rear |
Airbags - Driver |
Airbags - Drivers Knee |
Airbags - Front Passenger |
Airbags - Front Passenger with Deactivation Switch |
Airbags - Front Seat Side Impact |
Alarm with Interior Protection |
Armrest - Front Centre with Ventilation Nozzles x2 |
Automatic Dimming Rear View Mirror |
Automatic Post-Collision Braking System |
Aux-In Socket |
Black Front Air Intake and Radiator Grille with Chrome Trimmed Inserts |
Bluetooth Telephone Preparation |
Body Coloured Bumpers and Door Handles |
Body-Coloured Door Mirrors with Integrated Indicators |
Brake Pad Wear Indicator |
Central Locking - Remote with 2 Remote Keys |
Child Locks in Rear Doors |
Composition Media System |
Convenience Pack |
Cruise Control |
Cup Holders - Front x2 |
Cup Holders - Rear x2 |
DAB - Digital Radio Reception |
Daytime Running Lights |
Decor - Brushed Stainless Steel |
Differential Lock - Electronic |
Door Mirrors - Electrically Adjustable-Heated and Folding |
Door Mirrors - Puddle Lights |
Door Mirrors - Reverse Activated Kerb View Adjustment on Passengers |
Driver Alert System |
Driver Profile Choices |
Dust and Pollen Filter |
ESP - Electronic Stability Programme |
Electric Windows - Front and Rear |
Electronic Engine Immobiliser |
Electronic Parking Brake with Auto Hold Function |
Exhaust Tailpipes - Twin |
First-Aid Kit and Warning Triangle - Holder Only |
Front Assist including City Emergency Braking |
Front Fog Lights with Cornering Lights |
Front Seat Back Storage Pockets |
Gear Shift Indicator |
Glovebox - Illuminated - Cooled - Lockable |
Grab Handles - Front x2 Rear x2 with Coat Hooks |
HBA - Hydraulic Brake Assist |
Head Restraints - Front Whiplash Optimised |
Headlights - Coming-Leaving Home Function |
Headlights - Dusk Sensor - Automatic Driving Lights |
Headlights - Halogen Clear - Range Adjustable |
Height and Reach Adjustable Steering Column |
High Level 3rd Brake Light - LED |
ISOFIX Child Seat Preparation for 2 Rear Seats |
Instrument Lighting - White Adjustable Panel Illumination |
Interior Lighting Delay |
Leather Trimmed Three-Spoke Steering Wheel and Gear Knob |
Lighting Dial - Chrome Look |
Lights on Warning Buzzer |
Load Lashing Points x4 in Luggage Compartment |
Load-Through Provision |
Luggage Compartment - Hooks |
Luggage Compartment Cover |
Luggage Compartment Light |
Luggage Compartment Storage Area on Right |
MDI - Multi Device Interface with USB - iPod Connection Cables |
Mirror Pack |
Multifunction Computer - 3.5in Display |
Multiple Impact Brake Activation |
Parking Sensors - Front |
Parking Sensors - Rear |
Power Assisted Steering - Speed Sensitive |
Pre-Crash Preventive Occupant Protection |
Radar Sensor Controlled Distance Monitoring System |
Radiator Grille - Black with Chrome Louvres |
Radio & Single CD Player MP3 Compatible |
Radio Aerial Integrated into Rear Windscreen |
Rain Sensor |
Reading Lights - Front x2 and Rear x2 |
Rear Centre Armrest |
Rear Diffuser - Black |
SD Card Reader |
Safeguard Against Incorrect Fuel |
Seatbelt Reminder |
Seats - Front Comfort |
Seats - Front Lumbar Support |
Seats - Height Adjustment - Front |
Seats - Rear Backrest with Automatic Folding |
Spare Wheel - Space Saver Steel |
Speakers x8 |
Split Folding Rear Backrests 60-40 |
Spoiler - Tailgate |
Steering Wheel - Audio Controls |
Storage - Cover for Area in Roof Console |
Storage Compartment in Centre Console Covered |
Storage Compartment in Front Doors |
Storage Compartment in Rear Doors |
Storage Compartment in Roof Console |
Sun Visors - Vanity Mirrors and Illuminated |
Temperature Display - External |
Three Rear Head Restraints |
Tyre Pressure Indicator |
Under Seat Drawers - Front Passenger |
Variable Boot Floor |
Windscreen Wipers with Intermittent Wipe and 4 Position Delay |
XDS Electronic Differential Lock |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED