Nissan Qashqai 1.3 DIG-T N-Connecta Euro 6 (s/s) 5dr
£ 191.5
Monthly Payment (PCP)
£ 202.74
Monthly Payment (HP)
£ 9,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2020
Fuel Type: Petrol
Mileage: 65676
Transmission: Manual
Engine Size: 1332
Colour: White
This 2020 Nissan Qashqai DIG-T N Connecta boasts a clear vehicle history, offering you peace of mind. This stylish SUV is powered by an efficient 1.3L Petrol engine, meeting Euro 6 emission standards and contributing to its low CO2 emissions. Key features include the comprehensive Safety Shield Plus, which incorporates Blind Spot Assistance, and a Rear View Camera with Parking Assistance to make manoeuvring easier. You’ll also appreciate the convenience of Bluetooth with Audio Streaming and Intelligent Auto Headlights that activate automatically. Plus, with Nissan Intelligent Key, you can enjoy keyless entry.
Experience impressive performance with this Qashqai, capable of accelerating from 0 to 60mph in just 8.6 seconds. These highlights demonstrate how this particular Nissan Qashqai DIG-T N Connecta stands out from other vehicles in its class, offering a blend of advanced technology, safety, and dynamic driving.
| Trim | N-Connecta |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 130 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 8.9 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.3 litres |
| Engine Capacity CC | 1332 cc |
| Fuel Capacity Litres | 55 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1300 |
| Boot Space Seats | 430 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1598 litres |
| Insurance Group | 19 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | White |
| Plate | 69 |
| Make | Nissan |
| Model | Qashqai |
| Derivative | 1.3 DIG-T N-Connecta Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2020 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | SUV (2017 - 2021) |
| Engine Number | 206953A |
| Wheelbase M M | 2646 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 124 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 8.6 mph |
| Engine Power BHP | 158 bhp |
| Engine Torque NM | 260 |
| Length MM | 4394 mm |
|---|---|
| Height MM | 1590 mm |
| Width MM | 2070 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
18in Alloy Wheels |
3 Height Adjustable Rear Headrests |
6 Speakers |
60-40 Split Rear Folding Seats |
AM-FM-CD Audio System with DAB |
AUX Socket for MP3 Player |
Advanced Drive Assist Display - 5in TFT Coloured Screen |
Ambient Lighting Centre Console |
Auto Wipers |
AutoHold Function - Stand Still Assist |
Bluetooth with Audio Streaming |
Body Coloured Door Mirrors |
Body Coloured Handles |
Boot Light |
Centre Console Storage and Armrest |
Chrome Glass Surround |
Chrome Interior Door Handles |
Cruise Control with Speed Limiter |
Daytime Running Lights Dip Function When Turn Signal Applied |
Driver Seat Height Adjustment |
Driver-Passenger-Side and Curtain Airbags |
Drivers Seat with Manual Lumbar Support |
Dual Zone Climate Control Air Conditioning |
ESP ABS EBD and Brake Assist |
Electric Heated Auto-Folding Door Mirrors |
Electric Parking Brake |
Electric Speed-Sensitive Power Steering |
Front 12v Power Sockets x2 |
Front Fog Lights |
Front and Rear Door Pockets with Drink Holders |
Front and Rear Electric Windows |
Front and Rear Seat Belts with Load Limiter and Pretensioners |
Front and Rear Seatbelt Warning |
Glossy Black Dash Trim |
Halogen Headlamps |
Height Adjustable Front Head Restraints |
Height Adjustable Front Seatbelts |
Hill Start Assist |
ISOFIX Child Seat Anchoring Points - Rear x2 |
Intelligent Around View Monitor |
Intelligent Auto Headlight |
Intelligent Park Assist |
Interior Ambient Lighting |
LED Daytime Running Lights |
Leather D Shaped Steering Wheel |
Leather Gear Lever |
Leather Knee Pad |
Luggage Board System |
Matt Silver Roof Rails |
Nissan Anti Theft System Immobiliser |
Nissan Chassis Controls |
Nissan Connect 7in Touchscreen Navigation and Entertainment System |
Nissan Intelligent Key |
One Touch 4 x Auto Windows with Illuminated Switches |
Outside Temperature Sensor |
Parcel Shelf - Stow Function Under Luggage Board |
Passenger Airbag Deactivation System |
Passengers Seat with Manual Lumbar Support |
Pollen Filter |
Puncture Repair Kit |
Rear Door Child Locks |
Rear Roof Spoiler |
Rear USB Port |
Rear View Camera |
Rear Wiper with Reverse Link |
Remote Audio Control |
Remote Central Locking with Superlocking |
Safety Shield Plus |
Seats - Passengers Height Adjustment |
Selectable Steering - Normal or Sport |
Smart Vision Pack |
Smartphone App Integration |
Start Push Button |
Steering Wheel Mounted Audio Controls |
Synthetic Leather Wrapped Door Handle with Contrasting Stitching |
TPMS - Tyre Pressure Monitoring System |
Tech Pack |
Thatcham Category 1 Alarm |
Tilt and Telescopic Adjustable Steering Wheel |
Trip Computer |
USB Port |
Underbody Vortex Generators |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED