Volvo V60 2.0 D3 Momentum Auto Euro 6 (s/s) 5dr
£ 371.96
Monthly Payment (HP)
£ 17,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2018
Fuel Type: Diesel
Mileage: 41861
Transmission: Automatic
Engine Size: 1969
Colour: Silver
This 2018 Volvo V60 D3 Momentum presents an exceptional opportunity with its remarkably low mileage of just 41,861 miles for its age. This Euro 6 compliant 2.0L diesel estate car, finished in the Momentum trim, offers a refined driving experience. It comes equipped with a practical Winter Pack, including heated seats for those colder journeys, and stylish 17in Diamond Cut Black alloy wheels.
Further enhancing comfort and convenience, this V60 features a 2 Zone Electronic Climate Control system with a CleanZone Air Quality System and pollen filter, ensuring a pleasant cabin environment. Connectivity is made simple with the Bluetooth Handsfree System, and parking is made easier thanks to the Rear Park Assist sensors. The V60 D3 Momentum also benefits from a low insurance group, making it an economical choice for many drivers.
| Trim | Momentum |
|---|---|
| Body Type | Estate |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 120 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 9.9 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 2 litres |
| Engine Capacity CC | 1969 cc |
| Fuel Capacity Litres | 55 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1659 |
| Boot Space Seats | 529 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1441 litres |
| Insurance Group | 24 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Silver |
| Plate | 68 |
| Make | Volvo |
| Model | V60 |
| Derivative | 2.0 D3 Momentum Auto Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2018 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | Estate (2018 - ) |
| Engine Number | 2774489 |
| Wheelbase M M | 2872 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 8 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 127 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 9.6 mph |
| Engine Power BHP | 148 bhp |
| Engine Torque NM | 320 |
| Length MM | 4761 mm |
|---|---|
| Height MM | 1433 mm |
| Width MM | 2040 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12.3in Active TFT Crystal Drivers Information Display |
12V Socket - Front and Rear Tunnel Console |
17in Alloy Wheels - 5 Spoke Double Spoke |
2-Zone Electronic Climate Control with CleanZone Air Quality System with Pollen Filter |
9in Centre Console Touch Screen |
A-Pillar Parking Ticket Holder |
Adaptive Brake Lights including High Level LED Brake Light |
Adjustable Steering Force |
Anti-Theft Alarm including Immobiliser - Volume Sensor and Level Sensor |
Automatic Headlight Levelling System |
Automatic LED Headlights with Active High Beam incorporating Day Running Lights |
B-Pillar Ventilation |
Bluetooth Handsfree System |
Bright Metal Luggage Compartment Threshold |
Cargo Load Hooks |
Centre Console Cupholders and Storage |
City Safety with Steering Support |
Colour Co-Ordinated Autofolding Heated Power Door Mirrors |
Cruise Control |
DAB - Digital Audio Broadcasting Radio |
Drive Mode Settings |
Driver Alert Control with Lane Keeping Aid |
Driver and Passenger Seat with Power Height Adjustment and Lumbar Support |
Dual Stage Driver and Passenger Airbags |
Dynamic Chassis |
First Aid Kit |
Floor Mats |
Front Aluminium Tread Plates |
Front Footwell Illumination |
Front Reading Lights - Theatre Lighting and Centre Armrest Storage Illumination |
Front and Rear Power Windows |
Glovebox Compartment with Illumination |
Height and Reach Adjustable Steering Column |
Hill Start Assist |
Home Safe and Approach Lighting |
IC - Inflatable Curtains - Full Length |
ISOFIX Attachment - Outer Rear Seats |
Illuminated Vanity Mirrors with Ticket Holder |
Iron Ore Inlays |
Key Integrated Remote Control Central Locking |
Keyless Start |
Load Cover |
Locking Wheel Nuts |
Luggage Compartment Illumination |
Mechanical Child Locks - Rear Doors |
Oncoming Lane Mitigation |
Passenger Airbag Cut-Off Switch |
Piano Black Front Grille with Chrome Surround |
Power Operated Tailgate |
Power Parking Brake |
Power Parking Brake with Auto Hold Function |
Private Locking for Tailgate |
Rain Sensor - Automatic Windscreen Wiper Activation |
Rear Park Assist |
Rear Seat Armrest and Cupholders |
Road Sign Information Display |
Roof Antenna |
Roof Rails Integrated - Black |
Roof Spoiler |
Run-Off Road Mitigation |
Run-Off Road Protection |
SIPS - Side Impact Protection System |
SIPS Airbags - Front Seats |
Seatbelt Reminder and Pretensioners - All Seats |
Sensus Connect with High Performance Sound |
Sensus Navigation |
Single Exhaust Pipe with Chrome Sleeve |
Speed Limiter |
Speed Sensitive Steering |
Stability and Traction Control |
Steering Wheel - 3 Spoke Leather with Chrome Trim |
Steering Wheel Remote Infotainment Controls |
Tyre Pressure Monitoring System |
Tyre Sealant Kit and Compressor |
Underfloor Cargo Storage |
Vehicle Deceleration Control |
Versatile Split Folding Rear Seats - 60-40 |
Visible VIN Plate |
Voice Activated Control for Key Functions |
Volvo On Call with App |
WHIPS - Whiplash Protection System - Front Seats |
Warning Triangle |
Winter Pack |
17in Alloy Wheels - 5-V Spoke - Diamond Cut - Black |
Textile-Vinyl - Charcoal |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED