Nissan Qashqai 1.3 DIG-T MHEV Tekna+ Euro 6 (s/s) 5dr
£ 16,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2021
Fuel Type: Petrol Hybrid
Mileage: 44460
Transmission: Manual
Engine Size: 1332
Colour: White
This 2021 Nissan Qashqai DIG-T Tekna+ is a Euro 6 compliant petrol hybrid, offering an efficient and modern driving experience. As a Tekna+ model, it comes equipped with a comprehensive suite of features designed for comfort and convenience. You’ll appreciate the advanced intelligent key system, which includes driver memory storage for seats and mirrors, alongside keyless entry. For effortless parking, front and rear parking sensors are integrated, supported by parking assistance systems.
The Qashqai Tekna+ also boasts a Heat Pack, ensuring cosy journeys with heated seats and a heated steering wheel. Stay connected and entertained with Bluetooth connectivity, allowing for seamless audio streaming. The dusk sensor automatically activates the headlights, providing enhanced visibility when needed. These features collectively demonstrate the superior level of refinement and technology found in this Qashqai, setting it apart from other vehicles in its class.
| Trim | Tekna+ |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Petrol Hybrid |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 146 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 9.5 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.3 litres |
| Engine Capacity CC | 1332 cc |
| Fuel Capacity Litres | 55 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1420 |
| Boot Space Seats | 436 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1368 litres |
| Insurance Group | 19 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | White |
| Plate | 71 |
| Make | Nissan |
| Model | Qashqai |
| Derivative | 1.3 DIG-T MHEV Tekna+ Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2021 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | SUV (2021 - 2024) |
| Engine Number | 345458A |
| Wheelbase M M | 2665 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 128 mph |
| Engine Power BHP | 156 bhp |
| Engine Torque NM | 260 |
| Length MM | 4425 mm |
|---|---|
| Height MM | 1625 mm |
| Width MM | 2084 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12v Power Sockets in Dash and Luggage Space |
20in Alloy Wheels |
3 Rear Headrests |
3 x 3-Point Rear Seatbelts |
4 Folding Assist Grip Plus 2 Coat Hooks Rear |
6 Luggage Hooks - 4 floor - 2 Side |
60-40 Split Rear Folding Seats |
ABS with EBD and Brake Assist |
AM-FM Audio System with DAB |
Active Brake Limited Slip |
Advanced Intelligent Key with Driver Memory Storage - Seats - Mirrors - Audio |
Advanced Windscreen Head Up Display |
Ambient Lighting - Front Doors and Centre Console |
Android Auto |
Auto Dimming Rear View Mirror |
Auto Hold Function |
Auto Rear Wiper When Reversing |
Automatic Dual Zone Climate Control with Pollen Filter |
Blind Spot Warning |
Bluetooth with Audio Streaming |
Body Coloured Handles |
Body Coloured Mirror Caps |
Body Side Moulding |
Bose Pack |
Capless Fuel Filler Cap |
Chrome Interior Door Handles |
Chrome Side Window Finisher |
Curtain Airbags |
Dark Headlining |
Door Handle with Button |
Door Mirror - Electrically Adjustable - Heated - Auto Folding with LED Turn Indicator |
Door Mirrors with Memory Function |
Drive Assist |
Drive Modes - Sport-Normal-Eco |
Driver Seat Back Pockets |
Driver and Passenger Airbags |
Driver and Passenger Sun Visor with Illuminated Vanity Mirror |
Driver-Passenger and Rear Seatbelt Reminder |
Dusk Sensor |
E-Call |
Electric 4-Way Lumbar Support on Driver Seat |
Electric 4-Way Lumbar Support on Passengers Seat |
Electric Parking Brake |
Electric Speed-Sensitive Power Steering |
Electrically Adjustable Drivers Seat with Massage and Memory Function |
Electrically Adjustable Passenger Seat with Massage and Memory Function |
Emergency Stop Signal - Auto Hazard |
Engine Immobiliser |
Engine Start Button |
FR - Front Reading and RR - Rear Reading and Luggage Room Lighting |
Follow Me Home Headlights |
Front Centre Console and Armrest |
Front Cupholders x2 |
Front Door with Bottle Holders |
Front Seat Belts with Load Limiter and Pretensioners |
Front Seatbelt Height Adjustment |
Front USB Connections - Type A and Type C |
Front and Rear Parking Sensors |
Full Digital 12.3in TFT Meter Display |
Glass Roof and Roof Rails |
Glove Box with Light |
Google Maps Services - Search - Weather - 3D Maps and Google Street View |
Handsfree Automatic Opening Power Tailgate |
Hard Trunk Cover |
Headlight Auto Levelling System |
Heat Pack |
Height Adjustable Front Headrests |
Hill Start Assist |
Intelligent Around View Monitor |
Intelligent Auto Headlight |
Intelligent Blind Spot Intervention |
Intelligent Cruise Control |
Intelligent Driver Alertness |
Intelligent Forward Collision Warning |
Intelligent Front Emergency Braking with Pedestrian Recognition and Cyclist Recognition and Junction Assist |
Intelligent Key |
Intelligent Lane Intervention |
Intelligent Rear Automatic Braking |
LED Daytime Running Lights |
LED Headlights with Adaptive Driving Beam |
LED Signature Rear Lights |
Lane Departure Prevention |
Lane Departure Warning |
Lane Keep Assist |
Leather Shift Knob |
Leather Steering Wheel |
Luggage Board System |
Moving Object Detection |
Multifunctional Steering Wheel |
Nissan Connect 9in Touchscreen Infotainment System |
NissanConnect Navigation |
One Touch Front and Rear Electric Windows with Remote Opening-Closing |
One Touch Windows x4 |
Passenger Seat Back Pockets |
Privacy Glass |
Puncture Repair Kit |
Rain Sensing Wipers |
Rear Cross Traffic Alert |
Rear Door Child Locks |
Rear Door with Bottle Holders |
Rear Privacy Glass |
Rear Reversing Light - Bulb |
Rear Roof Spoiler |
Rear Seat Armrest with 2 Cupholders |
Rear Styling Plate |
Rear USB Charging Only Ports - Type A and Type C |
Rear View Camera |
Remote Central Locking with Deadlocking |
Remote Control Services - Door Locks - Lights - Horn and Car Locator |
Seats - Passengers Height Adjustment |
Shark Fin Antenna |
Soft PVC Knee Pad |
Splash Free Wipers |
Steering Wheel with Switches |
Sunglasses Holder |
Super UV and Infrared Cut Glass |
TPMS - Tyre Pressure Monitoring System |
Tech Pack - Drive Assist - HUD |
Telematics - Notifications and Connectivity Services |
Thatcham Alarm System |
Three Blink Turn Signal |
Tilt and Telescopic Adjustable Steering Wheel |
Tilting Door Mirrors When Reversing |
TomTom Services Live Traffic |
Traffic Sign Recognition |
Trip Computer |
Two Rear ISOFIX Child Seat Anchorage Point with Top Tether |
VDC - Vehicle Dynamic Control |
Virtual Personal Assistant and Firmware Over The Air Capability |
Welcome Light and Doors with Console Tray Ambient Lighting |
Wireless Apple CarPlay |
Wireless Phone Charger |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED