Ford Kuga 2.0 TDCi Titanium X AWD Euro 6 (s/s) 5dr
£ 179.83
Monthly Payment (HP)
£ 8,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2016
Fuel Type: Diesel
Mileage: 77182
Transmission: Manual
Engine Size: 1997
Colour: Blue
Discover this 2016 Ford Kuga TDCi Titanium X, a robust Four Wheel Drive model that offers an impressive 54 miles per gallon. This Euro 6 compliant vehicle is equipped with a powerful 2.0L Diesel engine and features a desirable Titanium X trim. Inside, you’ll find comfort and convenience with heated driver and passenger seats, alongside the added luxury of a fixed panoramic roof. For seamless connectivity, it includes Bluetooth hands-free phone functionality, and for enhanced visibility, automatic Bi-Xenon headlights are fitted.
This Ford Kuga stands out with its excellent fuel economy, achieving up to 54 mpg, which is a significant advantage over many other vehicles in its class. Its low CO2 emissions further contribute to its appeal, making it a more environmentally conscious choice. The combination of its Four Wheel Drive capability, advanced features like the panoramic roof and Xenon headlights, and its efficient diesel engine makes this Kuga TDCi Titanium X a well rounded and practical option for a variety of driving needs.
| Trim | Titanium X |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Four Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 135 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 9.2 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 2 litres |
| Engine Capacity CC | 1997 cc |
| Fuel Capacity Litres | 60 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1702 |
| Boot Space Seats | 406 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1603 litres |
| Insurance Group | 26 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Blue |
| Plate | 66 |
| Make | Ford |
| Model | Kuga |
| Derivative | 2.0 TDCi Titanium X AWD Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2016 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 3 |
| Generation | SUV (2012 - 2016) |
| Engine Number | GL41665 |
| Wheelbase M M | 2690 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 1 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 126 mph |
| Engine Power BHP | 178 bhp |
| Engine Torque NM | 350 |
| Length MM | 4524 mm |
|---|---|
| Height MM | 1691 mm |
| Width MM | 2077 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
18in Alloy Wheels - 5x2 Spoke |
8in High Resolution Touchscreen |
ABS - Anti-lock Braking System |
AUX Connection |
Air Conditioning - Dual Zone Electronic Automatic Temperature Control |
Airbags - Drivers Knee |
Airbags - Front Passenger |
Airbags - Front and 2nd Row Curtain |
Airbags - Side Impact |
Alarm - Thatcham Category 1 with Volume Sensing and Perimeter |
Armrest - Folding Centre - Rear |
Audible Text Messaging |
Automatic Dimming Rear View Mirror |
Automatic Rain Sensing Wipers |
Bi-Xenon Headlights |
Bluetooth Hands-free Phone |
Body Colour Exterior Mirrors |
CD Player |
Centre Console - Bottle-Can Holder |
Centre Console - Stowage Tray |
Courtesy Light - Footwell Illumination |
Cruise Control with Speed Limiter |
Door Handles - Body Colour |
Door Mirrors - Puddle Lights |
Door Mirrors with Integrated Indicators |
Drivers Airbag |
Drivers Seat Lumbar Support |
EBA - Emergency Brake Assist |
EBD - Electronic Brakeforce Distribution |
EPAS - Electric Power Assisted Steering |
ESP - Electronic Stability Programme |
Electric Windows - Front and Rear with One Touch |
Emergency Assistance |
Emergency Brake Warning |
Floor Mats - Front and Rear - Velour |
Ford DAB Audio System |
Ford Easy-Fuel Capless Refuelling System |
Ford Power Engine Start-Stop Button |
Ford SYNC2 |
Front Fog Lights |
Front Fully Adjustable 4 Way Head Restraints |
Front Lower Grille - Black |
Front Seat - Passengers Manual Lumbar Support Adjustment |
Front upper grille - High-gloss black with chrome bar |
Gear Shift Indicator |
Gearshift Knob - Leather |
HLA - Hill Launch Assist |
Headlights - Automatic |
Headlights - Jet Wash |
Headlights - Levelling System - Automatic |
Heated Driver and Passenger Seats |
Heated Front Windscreen |
Heated Washer Jets |
High Gloss Black Bumper Detailing |
IPS - Intelligent Protection System |
ISOFIX |
Interior Door Lever - Chrome Finish |
LED Daytime Running Lights |
Load Compartment - Tie Down Hooks |
Locking Wheel Nuts |
MP3 Compatibility |
Multi-Colour Ambient LED Lighting |
Panorama Roof |
Pollen Filter |
Power Fold Door Mirrors |
Power Tailgate - Button Operated |
RSC - Roll Stability Control |
Rear Lights - LED |
Rear Parcel Tray |
Remote Boot Release |
Remote Central Locking |
Scuff Plates - Front-Stainless Steel |
Seats - 6 Way Adjustable Passengers |
Seats - 60-40 Rear Split Back |
Seats - Drivers 10-Way Adjustment |
Seats - Drivers Manual Height and Fore-Aft Adjustment |
Seats - Front Sports |
Spare Wheel - Mini Steel |
Speakers - x6 |
Steering Column - Rake and Reach Adjustment |
Steering Wheel - 4 Spoke Leather Trimmed |
Steering Wheel - Multifunction |
Steering Wheel - Silver Accents and Grey Stitching |
Stowage Pockets - Front Seatback |
TSC - Trailer Stability Programme |
TVC - Torque Vectoring Control |
Tonneau Cover |
Traction Control - TC |
Tray Tables - 2nd Row |
Twin Exhaust Outlet |
Two 12V Power Socket |
Tyre Pressure Monitoring System |
USB Connection - iPod Connectivity |
Variable Dimming of Instrument Cluster and Radio Screen Display |
Voice Control - Audio |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED