Volkswagen Polo 1.0 TSI SEL Euro 6 (s/s) 5dr
£ 221.54
Monthly Payment (HP)
£ 10,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2017
Fuel Type: Petrol
Mileage: 39473
Transmission: Manual
Engine Size: 999
Colour: Black
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
This 2017 Volkswagen Polo TSI SEL is a standout example, boasting exceptionally low mileage for its age at just 39,473 miles and having had only two owners. This well maintained hatchback features a responsive 1.0 litre petrol engine, meeting Euro 6 emissions standards. The SEL trim level comes equipped with a host of desirable features, including front and rear parking sensors with parking assistance, a Composition Media system with Bluetooth connectivity, and manual air conditioning to keep you comfortable. For enhanced visibility and safety, it benefits from LED headlights for both dipped and main beam.
Experience impressive fuel economy with this Polo, achieving a remarkable 63 miles per gallon, which, combined with its low CO2 emissions, makes it an economical choice. The acceleration is also noteworthy, reaching 0 to 62 miles per hour in just 9.3 seconds, demonstrating a good balance of efficiency and performance. These highlights indicate that this particular Volkswagen Polo offers a superior driving experience and cost of ownership compared to many other vehicles in its class.
| Trim | SEL |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 12 |
| Co2 Emission GPKM | 103 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 9.3 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1 litres |
| Engine Capacity CC | 999 cc |
| Fuel Capacity Litres | 45 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1041 |
| Boot Space Seats | 280 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 952 litres |
| Insurance Group | 18 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Black |
| Plate | 17 |
| Make | Volkswagen |
| Model | Polo |
| Derivative | 1.0 TSI SEL Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2017 |
| Interior Colour | Black |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | Hatchback (2013 - 2017) |
| Upholstery | Cloth |
| Engine Number | CHZC325922 |
| Wheelbase M M | 2470 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 122 mph |
| Engine Power BHP | 108 bhp |
| Engine Torque NM | 199 |
| Length MM | 3972 mm |
|---|---|
| Height MM | 1453 mm |
| Width MM | 1901 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
16in Alloy Wheels - Rivazza |
ABS - Anti-lock Braking System with HBA - Hydraulic Brake Assist |
Air Conditioning - Manual |
Air Vent Surrounds - Matt Chrome |
Airbags |
Alarm with Interior Protection |
Armrest - Front Centre with Storage Compartment |
Automatic Post-Collision Braking System |
Bag Hooks in the Luggage Compartment x2 |
Black Radiator Grille with Chrome Trimmed Louvres |
Body Coloured Bumpers and Side Sills |
Body Coloured Door Handles |
Body-Coloured Door Mirrors with Integrated Indicators |
Brake Light Housing in Black |
Centre Console with Open Storage and 12V Socket with Cover |
Chrome Trimmed Front Air Intake Surround |
Composition Media System |
Cruise Control |
Cruise and Park Pack |
Cup Holders - Front x2 |
Dark Rhodium Fine Decorative Inserts |
Door Mirrors - Electrically Adjustable and Heated |
Driver Alert System |
Drivers and Front Passengers Safety Optimised Head Restraints |
Drivers and Front Passengers Seat Height Adjustment |
Dust and Pollen Filter |
ESC - Electronic Stability Control including EDL - Electronic Differential Lock and ASR - Traction Control |
Electric Windows - Front |
Electric Windows - Rear |
Electronic Engine Immobiliser |
Front Comfort Seats with Height Adjustment |
Front Fog Lights with Static Cornering Function |
Front Seat Back Storage Pockets |
Front Windscreen Washers and Wipers with 4 Speeds including Interval Delay |
Full Size Steel Spare Wheel |
Gear Lever Gaiter Surround - Matt Chrome |
Glovebox |
Grab Handles Front x2 Rear x2 with Integrated Coat Hooks |
Handbrake Grip Button - Matt Chrome |
Heated Rear Windscreen - Automatically Switches Off |
Heating and Ventilation with 4 Speed Fan and Air Recirculation |
Height and Reach Adjustable Steering Wheel |
Height-Adjustable Front Three-Point Seat Belts with Tensioners |
High Level 3rd Brake Light |
Hill Hold Function |
ISOFIX Child Seat Preparation for 2 Rear Seats |
Instrument Lighting - White Adjustable Panel Illumination |
Interior Lighting with Delayed Switch Off |
LED Headlights for Dipped and Main Beam |
Leather Trimmed Three-Spoke Multifunction Steering Wheel -Gear Knob and Handbrake Grip |
Lights on Warning Buzzer |
Load Sill Protector |
Luggage Compartment - Variable Load Floor |
Luggage Compartment Cover - Removable |
Luggage Compartment Light |
Matt Chrome - Internal Door Handles |
Multifunction Computer |
Note Pad Holder - Pen Holder - Coin Holder in Glovebox |
Parking Sensors - Front and Rear |
Power Assisted Steering - Speed Sensitive |
Reading Lights - Front x2 & Rear x1 |
Rear Tinted Glass from B Pillar Backwards - Approx 65 Percent Tinted |
Rear Windscreen Washer and Wiper with Interval Delay |
Remote Central Locking with 2 Remote Folding Keys |
Speedo and Rev Counter - Electronic Odometer - Trip - Service Interval Display - Digital Clock and Fuel Gauge |
Split Folding Rear Backrests 60-40 |
Storage Compartment in Front Doors |
Storage Compartment in Rear Doors |
Sunglasses Holder |
Three Rear 3-Point Seat Belts |
Three Rear Head Restraints |
Two-Tone Horn |
Tyre Pressure Loss Indicator |
Vanity Mirrors - Illuminated |
Warning Buzzer and Light for Front Seat Belts if Unfastened |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED